[1505], Γεωργία – Ελλάς 1 – 2… και πρόκριση…   Leave a comment

Με το 1-2 στην Τυφλίδα η Εθνική τερμάτισε 1η στον Όμιλο με 24β έναντι 22β της δεύτερης Κροατίας

* Βίντεο με τα γκολ της Εθνικής

Τεταρτη 12 Οκτωβριου 2011

Καρδιοχτύπια για το 1-0 επι 70″ αλλά τελικά η Εθνική επανήλθε και με το αβαντάζ του μείον ενός παίκτη των αντιπάλων , επιβλήθηκε της γηπεδούχου Γεωργίας 1–2 με γκολ του Φωτάκη και του αειθαλή Χαριστέα ,και έτσι τερμάτισε πρώτη στον Όμιλο με 24 β. έναντι 22 β. της δεύτερης Κροατίας….

Λέτε να έχουμε επανάληψη και επιστροφή στο Euro του 2004 με άδειες τσέπες , σύμφωνα με τις δηλώσεις του Υποικ Ευάγγελου Βενιζέλου  ;

Παραβλέποντας τα αναμενόμενα ούτως η άλλως ενθουσιώδη σχόλια του Ελληνικού Αθλητικού τύπου, παραθέτονται παρακάτω τα σχόλια της Uefa και της Fifa…..

Σχόλια από την Uefa.com

H Ελλάδα ήταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο του αγώνα με τη Γεωργία, όμως τα γκολ από τους Γιώργο Φωτάκη και Άγγελο Χαριστέα διασφάλισαν τη συμμετοχή της στα τελικά του Euro 2012 ως πρώτη του ομίλου της.-

Ο Νταβίντ Ταργκαμάτζε έβαλε τους Γεωργιανούς μπροστά στο 19′ όμως η ομάδα του έμεινε με δέκα παίκτες όταν αποχώρησε από το γήπεδο τραυματίας στο 70′, με τον Τιμούρ Κετσπάγια να έχει κάνει και τις τρεις αλλαγές του.-

Το σουτ του Φωτάκη που κόντραρε έδωσε στους παίκτες του Σάντος τον πόντο που ήθελαν για την πρωτιά στον όμιλο, ενώ ο Χαριστέας τους επέτρεψε να τερματίσουν και δύο πόντους πάνω από την Κροατία.